Nasz adres:

64-050 Wielichowo

tel/fax 0614433137

DRODZY RODZICE !!!

Mając na uwadze szereg niepokojących wydarzeń, które w ostantnim czasie miały miejsce w szkołach i przedszkolu w trosce o bezpieczeńswo dzieci w naszej placówce została utworzona anonimowa skrzynka zaufania. Skrzynka znajduje się na korytarzu w oknie grupy Maluchów. Zachęcamy również do bezpośredniego konaktu z wychowawcami grup i dyrektorem przedszkola.

Z dniem 25 maja 2018 r. został powołany Inspektor Ochrony Danych w osobie Pani Agnieszka Demichowicz. Kontakt nawiązywany jest poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Szanowni Rodzice!

Edukacja nikotynowa jest niezbędnym elementem wychowania społecznego, socjalizacją od podstaw, od najmłodszych lat, zważywszy na szczególnie niekorzystne zjawiska biernego palenia. Wystarczy wspomnieć tylko fakt dwukrotnie częstszej zapadalności na choroby układu oddechowego dzieci, których rodzice palą; zwiększa się o 50% zapadalność na zapalenie płuc i dolnych dróg oddechowych oraz konieczność hospitalizacji w tych przypadkach. To nie jedyne przykłady niebezpiecznych skutków biernego palenia. Dla dzieci w wieku przedszkolnym bierne palenie oznacza między innymi:

- zwiększoną częstość występowania przewlekłego zapalenia ucha środkowego,

- zwiększoną konieczność interwencji chirurgicznej w przebiegu zapalenia ucha środkowego,

- większe ryzyko wystąpienia zakażeń meningokokowych,

- zaburzenia rozwoju psychoruchowego,

- zaburzenia zachowania dziecka,

- zmniejszoną gotowość szkolną.

Dym tytoniowy składa się z prawie 4000 związków chemicznych. Spośród nich 40 stanowią substancje rakotwórcze. Wszystkie te substancje wprowadzane są do organizmu nie tylko palacza, ale tych, którzy przebywają w tym samym otoczeniu. Paląc przy swoim dziecku wyrządzasz mu krzywdę. I tak: palenie kobiety w ciąży wpływa na obniżenie masy urodzeniowej noworodka, częste występowanie porodów przedwczesnych, zespołu dystrofii wewnątrzmacicznej, wzrostu zachorowalności śmiertelności noworodków, jak również wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Obserwuje się również występowanie wad wrodzonych, takich jak: wady serca, rozczep wargi górnej i podniebienia oraz wad przewodu pokarmowego. Kiedy dziecko jest w wieku niemowlęcym, potem przedszkolnym i szkolnym popełniamy dalej ten sam błąd. Z badań wynika, że w Polsce ponad 4 miliony dzieci od 0-14 lat wzrasta w „atmosferze biernego palacza”. Palenie wymuszone w wieku przedszkolnym może być również przyczyną hamowania procesu dojrzewania płuc, jaki trwa do 8 roku życia. Realizując program edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas” nie występujemy przeciwko Wam, nie pada ani jedno zdanie dyskryminujące rodziców palących. Chcemy natomiast Twoje dziecko wdrożyć do podejmowania świadomych wyborów wobec palenia tytoniu.  A może sami  spróbujecie „rzucić palenie papierosów”.

Dyrektor Przedszkola w Łubnicy:    Wioletta Kałek

PROJEKTY, PROGRAMY EDUKACYJNE I KONKURSY REALIZOWANE
W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

AKADEMIA AQUAFRESH -  Kolejna Edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh” w ramach, której przedszkolaki wspólnie z bohaterami „Pastusiami” uczą się dbania o higienę jamy ustnej.

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS przedszkolny program edukacji antynikotynowej. Program adresowany jest do dzieci przedszkolnych. Stanowi kolejne ogniwo w cyklu programów antynikotynowych. Ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

MAMO, TATO, CO WY NA TO? Nowy program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców i opiekunów powstał z inicjatywy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Głównym celem programu jest zwrócenie uwagi rodziców dzieci 5,6-lenich na specyfikę ich rozwoju, istotę zmian fizycznych i psychicznych, których doświadczają, ze szczególnym naciskiem na ich potrzeby, słabości i kryzysy.

WSPÓŁPRACA Z NADLEŚNICTWEM KOŚCIAN - ZAPOZNANIE Z PRACĄ LEŚNCZEGO, LEPSZE POZNANIE ZWIERZĄT NASZYCH LASÓW  W RÓŻNYCH PORACH ROKU. Zajęcia edukacyjne z pracownikami Nadleśnictwa Kościan

UDZIAŁ W AKCJACH EKOLOGICZNYCH:

- Listy do ZIEMI,

www.przedszkole-lubnica.edu.pl